بازار مطمئن برای تامین مالی پایدار بنگاه های تولیدی

استفاده از موقعیت بورس به جای بازار پول علاوه بر تامین مالی پایدار منابع باعث کاهش فشارها بر بازار پول و بین المللی شدن شرکت ها می گردد

یکی از چالش های اصلی بنگاه های اقتصادی در ایران موضوع تامین مالی و نیاز بنگاه ها به منابع مالی ارزان، پایدار و سریع است که در سال های اخیر به دغدغه جدی همه شرکت ها تبدیل شده است و این در حالی است که چالش هایی که سیستم بانکی با آن روبرو است فراتر از آن است که بتواند به منبعی مطمئن برای تامین مالی تولید تبدیل شود و زمان آن فرا رسیده تا تولید به جای اتکا هب بازار پول، به سمت بازار سرمایه حرکت کند.

در این بین با آن که فراز و فرودها در بازار سهام در ماه های اخیر انتقادهایی را به این بازار وارد کرده با این حال نباید از ساختار مناسب این بازار برای مساله تامین مالی غافل شد. این بازارساختارا مناسب ترین بازار برای تامین مالی بنگاه های اقتصادی است حتی اگر د دوره هایی با فراز و فرودهایی روبرو گردد.

در این بین بانک ها دیگر مانند گذشته قادر نیستند از روش کنونی که روشی منسوخ در دنیاست به فعالیت خود ادامه دهند به همین دلیل ابزارهای بورسی باید برای هدایت مالی بنگاه ها با استفاده از همه ابزارها مانند صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های تامین سرمایه، شرکت های مشاور سرمایه گذاری و … استفاده شود.

در این بین باید گفت نرخ سود در بازار پول نرخی دستوری است که اتفاقا در مقایسه با بازارهای پولی دنیا نرخی بالاست و از سوی دیگر بازار پول در برابر عمل نکردن بنگاه های بزرگ به تعهداتشان بسیار شکننده عمل می کند و این در حالی است که هزینه حضور در بورس بسیار پایین و ریسک مالی استفاده از منابع این بازار نیز در حد صفر است به علاوه این که شرکت ها برای استفاده از منابع بیشتر ناچار می شوند ریسک فعالیت های خود را کاهش داده و طرح های با مزیت بالا را عملیاتی کنند تا بتوانند اقبال عمومی صاحبان سرمایه را در بازار سرمایه به خود جلب نمایند.

این در حالی است که ابزارهای مالی زیادی در حال حاضر از انواع اوراق صکوک گرفته تا ابزار صندوق پروژه یا سرمایه گذاری جمعی همگی شرایطی را ایجاد کرده است که به شدت عملیات تامین مالی بنگاه های بزرگ و پروژه های بزرگ را آسان و کم ریسک کرده و باعث جلب مشارکت کنندگان عمده در پروژه شرکت ها شده است.

این در شرایطی است که امروزه در دنیا حتی پروژه های پرریسک و یا پروژه های کوچک نیز از طریق بازار سهام تامین مالی می شوند ولی در ایران پروژه های بزرگ از این امکان هنوز به طور جدی استفاده نکرده اند و حتی پروژه های بزرگ به دلیل تحریم ها قادر نیستند از حضور سرمایه گذاران بین المللی استفاده کنند با این حال انتظار می رود با رفع نگرانی های ناشی از تحریم ها این وضعیت تغییر یابد که در این صورت پروژه ها در صنایعی مانند نفت، فولاد، پتروشیمی، معادن و … می توانند با استفاده از سرمایه های داخلی و خارجی تامین مالی شوند.

در این بین ابزارهای مختلف تامین مالی در بازار پول و سرمایه لازمه مشارکت در تامین مالی واحدهای تولیدی و صنعتی است. ابزارهای تامین مالی قابل استفاده در کشور غالباً به دو حوزه بازار پول و بازار سرمایه تقسیم می‌شوند. در حوزه بازار پول بانک‌ها مجری اصلی تامین‌کننده منابع مالی به شمار می‌روند و وام‌ها نیز معمول‌ترین ابزار قابل استفاده در این بخش هستند. در خصوص بازار سرمایه اقدامات قابل توجهی در راستای بسترسازی در حیطه این بازار انجام شده است.

با توجه به محدودیت در تامین مالی خارجی و بروز مسائلی مانند تحریم‌های بین‌المللی، رفع بعضی از موانع تامین مالی، تغییر بعضی از شرایط و سهولت در فرآیند تامین مالی می‌تواند به رشد این بازار کمک کند. ضمن اینکه به ایجاد انگیزه بیشتر تامین‌کنندگان و استفاده‌کنندگان و مشتریان نیز منجر می‌شود.

این نوع تامین مالی برای پروژه‌ها در حجم بالا و بلندمدت انجام می‌شود. از این‌رو معافیت مالیاتی، قبول سهام وثیقه به‌جای ضامن بانکی، تامین مالی در قبال دارایی‌های مولد و سرمایه‌ای، تنوع تامین مالی برای کلیه فعالیت‌های اقتصادی، قابل قبول بودن هزینه‌های تامین مالی و مصرف آن در راستای درخواست اصلی تامین مالی از دیگر مزیت‌های این روش است.

اما چرا استفاده از فرآیند تامین مالی از بازار پول ترجیح داده می‌شود؟ دلیل اصلی این رغبت را می‌توان صرف حداقل زمان و هزینه‌های کمتر برای تامین مالی، نبود نهادهای واسطه‌ای در فرآیند تامین مالی، عدم پرداخت هزینه‌هایی مانند مشاوره، ضامن، نهاد واسط و بازارگردان و متعهد پذیره‌نویس،  عنوان کرد.

استانداردسازی فرآیند تامین مالی از طریق بازار سرمایه، کاهش سهم شرکت‌ها و نهادها در تامین مالی، کاهش بهره اوراق، کاهش زمان مورد نیاز تامین مالی در تامین مالی عمدتاً صرف شناسایی مشاور و انعقاد قرارداد، اخذ موافقت سازمان بورس، انعقاد قرارداد با ارکان انتشار اوراق، تهیه گزارش‌های توجیهی و تهیه وثیقه می‌شود. گفتنی است که افزایش مشارکت و استفاده بیشتر از بازار سرمایه می‌تواند به افزایش سهم بازار سرمایه درتامین مالی واحدهای اقتصادی کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.