تغییر شکل کسب و کارهای کوچک پس از پایان کرونا

پس از پایان دوره کرونا کسب و کارهای کوچک به سمت تعدیل هزینه های خود بر اساس آموزه هایی خواهند رفت که در این مدت یاد گرفته اند

به تحلیل دیدبان اقتصاد و کسب و کار (Eco Business Watch) بحران شیوع کرونا باعث شد یک اتفاق مهم در حوزه کسب و کارهای کوچک و متوسط بیفتد و آن هم اینکه دورکاری وسیع نیروهای کار در همه جهان به امری عادی تبدیل شود. این امر تاثیر زیادی روی تقاضا برای سوخت بر جای گذاشت زیرا باعث شد مصرف سوخت به کمترین میزان خود برسد که گفته می شود این موضوع تقاضا و قیمت نفت خام را کاهش داده و احتمالا باز هم کمتر کند.

این موضوع باعث شده است حتی با این که سال 2020 پیش بینی می شود اقتصاد جهان وارد دوره رشد مجدد شود باز هم پیش بینی ها برای تقاضای سوخت پایین باشد و آنطور که بررسی های جدید نشان می دهند و مکنزی در گزارشی آن را منتشر کرده این به معنای تغییر شکل منحنی های تقاضاست و حتی مکنزی می گوید احتمالا این منحنی ها برای یک دوره چهار ساله تغییر کرده است.

بر اساس این گزارش میزان مصرف برق و گاز لااقل تا 2022 به سطوح 2019 نمی رسد اما بعد از آن تا 2050 پیش بینی می شود میزان تقاضا برای برق دو برابر رقم کنونی شود اما تقاضا برای نفت و از قبل از آن به اوج خود خواهند رسید بطوریکه مصرف نفت تا 2029 و مصرف گاز تا 2037 به اوج خود می رسند و پس از آن دوران افول آغاز می شود.

در این بین بنا بر این گزارش، با تاثیری که کرونا روی ترکیب کسب و کارها گذاشته اکنون نیروی کار در هر جایی می تواند فعالیت کند؛ به عنوان مثال اگر کارگران در آشپزخانه های خود، زیرزمین ها، اتاق های زیر شیروانی و … غذا تولید کننده و به دست مشتری برسانند، چه بلایی بر سر رستوران های پرزرق و برقی خواهد آمد که تا پیش از این فعال بودند؟

این موضوع در مورد بسیاری از مشاغل صادق است؛ بسیاری از شرکت ها تلاش می کنند کار در خانه را تمرین کنند و این اتفاق بین 3 تا 9 ماه اینده خواهد افتاد که این به معنای تغییر شکل کسب و کارها است. بر اساس یک نظرسنجی 54 درصد از مدیران شرکت ها اعلام کرده اند باید نحوه فعالیت شرکت را از نو پیکربندی کنند. 14 درصد اعلام کرده اند که قصد دارند قرارداد اجاره دفاتر فعالیت خود را فسخ کنند و 55 درصد گفته اد قصد دارند دفتری کوچکتر با هزینه ای کمتر تهیه کنند.

مکنزی در این گزارش افزوده است که برای بررسی تاثیر کرونا روی مشاغل کوچک از 28 مارس تا 4 آوریل بیش از 5800 کسب و کار را مورد بررسی قرار داده و این نتایج حاصل شده اند؛ اخراج و تعدیلات گسترده اتفاق افتاده است؛ بسیاری از مشاغل ورشکسته شده اند ویا میزان تولید خود را کاهش داده اند؛  نقدینگی بنگاه ها کاهش یافته است؛ هزینه های تجارت افزایش یافته است؛ مشاغل مستحق دریافت یارانه از دولت ها شده اند؛ امنیت شغلی و تولید در بنگاه های کوچک از بین رفته یا کاهش یافته است.

در این بین سه سوال برای مشاغل کوچک مطرح شده است؛ اولاً، مشاغل کوچک چگونه با مشکلات اقتصادی ناشی از COVID-19 سازگار شده اند؟ دوم اینکه مشاغل چقدر انتظار داشتند که بحران دوام بیاورد و انتظارات چه تاثیری بر تصمیمات آنها دارد؟ سوم این که پیشنهادات سیاست های جایگزین چه تاثیری بر تاب آوری شغل و اشتغال دارند؟

در کل نمونه 5 هزار و 800 شرکتی که بررسی شده است، 43 درصد از مشاغل به طور موقت تعطیل شده اند و تقریباً تمام این تعطیلی ها به دلیل COVID-19 بوده است. پاسخ دهندگانی که به طور موقت تعطیل شده بودند، بیشتر به کاهش تقاضا و نگرانی های سلامت کارکنان به عنوان دلایل تعطیلی اشاره داشتند.

به طور متوسط​​، اغلب این شرکت ها اعلام کرده اند که اشتغال فعال خود را از ژانویه 39 درصد کاهش داده اند. این تأثیرات همچنین در صنایع مختلف متفاوت بوده است؛ خرده فروشی، هنر و سرگرمی، خدمات شخصی، خدمات غذایی و مشاغل حوزه توریزم همگی کاهش اشتغال بیش از 50 درصد را گزارش کرده اند. در مقابل، امور مالی، خدمات حرفه ای و مشاغل مرتبط با املاک و مستغلات اختلالات کمتری را تجربه کرده اند، زیرا این صنایع بهتر قادر به حرکت به سمت تولید از راه دور بوده اند.

نکته دیگر آن که هر چه شرکت ها از نقدینگی و سرمایه در گردش بالاتری برخوردار بوده اند تاب آوری بیشتری در برابر بحران ها از خود نشان داده اند به عنوان مثال برخی شرکت ها دو هفته دوام آورده اند و برخی تا دو ماه.

علاوه بر آن شرکت های مختلف برآوردهای مختلفی از تداوم این بیماری داشته اند؛ 50 درصد شرکت ها گمان می کردند تا اواسط ژوئن این بحران تمام می شود. تخمین دوره اتمام بیماری از آن جهت اهمیت داشته که می توانست برنامه ریزی شرکت ها را برای عبور از بحران تحت تاثیر قرار دهد. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.