تورم تامین مواد اولیه را سخت کرد

افزایش شدید قیمت مواد اولیه در نتیجه رشد بهای ارز بعد از تحریم ها تامین مواد اولیه را سخت و نقدینگی شرکت ها را به شدت کاهش داده است

افزایش شدید قیمت مواد اولیه در دو سال گذشته باعث شده دسترسی به مواد اولیه برای بنگاه های اقتصادی بسیار سخت شود تا جایی که امروز نه مصرف کننده می واند کالای تولیدی را با قیمت مناسب تهیه کند و نه تولیدکننده قادر است مواد اولیه مورد نیاز را با قیمت مناسب به کار گیرد. این دو موضوع باعث شده نقدینگی بنگاه های تولیدی کاهش چشمگیری را تجربه کند.

تورم 40 درصدی باعث شده مصرف برخی کالاها از سبد خانوار حذف و مصرف برخی دیگر کاهش یابد در نتیجه تولیدکننده نیز با کاهش تامین نیازهای مالی خود مواجه شود و نتواند مواد اولیه مورد نیاز را تامین کند و این در حالی است که مواد اولیه وارداتی نیز به دلیل نرخ ارز بالا کاهش یافته است.

این در شرایطی است که منابع مالی موجود نمی تواند همه هزینه های تولید را پوشش دهند و مساله تعدیل نیروی انسانی به انتخابی ناگزیر برای تولیدکننده تبدیل شود و در نتیجه اشتغال با مشکل روبرو شده است.

در این بین کرونا در یک سال قبل و همزمانی آن با تحریم باعث شده مشکلات تولید افزایش یابد زیرا هزینه های سربار و تولید به شدت افزایش یافته است. کارشناسان می گویند در این شرایط حذف همه ردیف های وارداتی و عدم تخصیص ارز به آنها مشکلات تولید را تشدید کرده است زیرا مواد اولیه مورد نیاز با مشکل روبرو است.

نکته مهم آن است که هزینه های تولید در ایران اغلب دلاری است ولی درآمدهای بنگاه ها به صورت ریالی است مگر در مورد تولیدکنندگانی که توان صادرات بالایی دارند که در دو سال گذشته صادرات نیز با مشکلات زیادی روبرو شده است بطوریکه دولت بخشی از سود ناشی از رشد قیمت دلار را از تولیدکننده به دلیل دونرخی و چندنرخی بودن ارز از وی گرفته است.

در این بین گرانی تامین مواد اولیه و مشکلات ناشی از تامین قطعات وارداتی و … همه به حلقه آخر مصرف یعنی مردم منتقل شده است و همین مساله فشار زیادی را به بازار وارد کرده است، زیرا مردم توان خرید خود را از دست داده اند و از طرف دیگر تولیدکننده ها هم به سرمایه در گردش نیاز دارند و در شرایط رکودی چرخه تامین مالی با اخلال مواجه و این روند در آینده می تواند سرمایه گذاری و افزایش تولید را با مشکل مواجه کند.

در شرایط کنونی مهمترین مشکل در بازارها کمبود تولید در کشور است، از طرف دیگر گرانی مواد اولیه و کمبود تخصیص ارز منجر شده بسیاری از تولیدکننده ها با وجود تقاضای بالا در داخل کمتر از ظرفیت اسمی خود تولید می کنند، به همین دلیل مشکلات تورمی همچنان بر بازار حاکم است و تا زمانی که دولت بستر سرمایه گذاری جدید و افزایش رقابت پذیری را ایجاد کند مشکلات تورمی همچنان پابرجا خواهد ماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.