صنایع تشنه ارز و مواد اولیه

مدیرعامل چسب رازی از دو مشکل مواد اولیه و ارز به عنوان چالش های جدی در صنایع ایرانی انتقاد کرد

مهندس میزانی مدیرعامل چسب رازی با بیان این که صنایع شیمیایی و به‌خصوص تولید چسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است گفت: این امر به دلیل گستردگی استفاده چسب در صنایع مختلف مثل صنعت خودروسازی، ساختمان‌سازی، چاپ و بسته‌بندی، چوب و مبلمان، کیف و کفش و… هست.

به گزارش دیدبان اقتصاد و کسب و کار (Eco Business Watch) به گفته وی مشکلاتی بر سر راه تولید چسب وجود دارد. این صنعت حدود 80 درصد مواد اولیه خود را از طریق واردات از خارج کشور تهیه و تأمین می‌کند.

به گفته میزانی در این شرایط نیازمندیم تا دولت حمایت کافی در خصوص تخصیص ارز به مواد اولیه و پشتیبانی مالی – ریالی لازم را از این صنعت انجام دهد، زیرا حمایت هرچه بیشتر از این صنعت می‌تواند منجر به تولید بیشتر و درنتیجه صادرات به کشورهای دیگر شود.

به گفته وی می‌توان گفت مشکلات نوسانات قیمت ارز به ‌طور مداوم بر روی کسب‌وکارهایی که نیازمند واردات مواد اولیه برای تولید محصولات خود هستند تأثیر بسزایی دارد. نوسانات رو به بالای ارز نسبت به سال‌های گذشته خصوصاً کسری بودجه شدید، این شرکت را با بحران تأمین بودجه ارزی – ریالی روبه‌رو کرده است.

وی دلیل در رابطه با دلیل این امر افزود: به‌منظور تأمین ارز اجباراً باید به سراغ بانک‌ها جهت رفع این مشکل رفت اما همین کار نیز مراحلی طولانی دارد و باعث می‌شود تا گاه‌وبیگاه خطوط تولید متوقف شود. همین امر می‌تواند موجب خسارت به شرکت و همین‌طور توزیع و پخش محصولات گردد.

به گفته مدیرعامل چسب رازی نوسانات ارز یک مشکل و تأمین ارز و گذشتن از هفت‌خان بانک مرکزی و تأمین نقدینگی حاصل از تخصیص ارز خود مسئله دیگری است. در بسیاری از موارد شرکت رازی با استفاده از اعتبار خود در سطح بین‌الملل مواد اولیه را تا گمرک ایران آورده اما به دلیل طولانی شدن زمان تخصیص ارز موردنیاز کالا مدت زیادی در انبار گمرک ایران مانده و موجب خسارت‌هایی گردیده است.

میزانی ادامه داد در چند سال اخیر با توجه به جهش قیمت در مواد اولیه و نیاز شرکت‌ها به خرید این مواد به‌طور مداوم افزایش قیمت را در محصولات رازی و محصولات سایر شرکت‌ها شاهد بوده‌ایم. اما با همه این اتفاقات شرکت شیمیایی رازی تلاش کرده است تا محصولات خود را به‌گونه‌ای قیمت‌گذاری کند که بار مالی زیادی بر روی دوش مشتریان و مصرف‌کنندگان نباشد.

این در شرایطی است که در مدت‌زمانی که ارز دولتی به این صنعت مهم و پرکاربرد تخصیص داده‌شده بود، شرکت رازی به‌طور گستر و انبوه به تولید خود ادامه داد و همواره کیفیت را در دستور کار خود داشت تا مصرف‌کنندگان نهایی رضایت کافی از این صنعت داشته باشند.

به گفته میزانی اگر ارز موردنیاز به مواد اولیه و شرکت تخصیص داده می‌شد بازار صادرات چسب خصوصاً بازار کشورهای همسایه بسیار رونق پیدا می‌کرد. شرکت رازی در حال حاضر مشتریانی در کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی دارد اما قوانین دست و پاگیر صادراتی گمرکی و ارزش‌گذاری نابجای گمرکی امکان صادرات و بسیاری از فرصت‌های صادراتی را از شرکت رازی گرفته است.

در این مدت شاهد آن هستیم که مشتریان صادراتی شرکت رازی را یکی پس از دیگری از دست می‌دهیم و دودستی تقدیم شرکت‌ها در کشورهای دیگر می‌کنیم. کشورهای دیگر نیز به مقوله صادرات خود بسیار اهمیت داده و شرکت‌های صادرکننده خود را به طُرُق مختلف حمایت و پشتیبانی می‌کنند. اما ما در  پیچ‌وخم قوانین و کارشناسی‌های غلط دست‌وپا می‌زنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.