ظهور طبقه دلالی قدرتمند در ایران

متاسفانه روز به روز نقش دلالان در اقتصاد ایران در حال تقویت شدن است و امروز دلالان در حال سیاست گذاری در اقتصاد کشور هستند و بازارها را با تغییر جهت روبرو می کنند

متاسفانه روز به روز نقش دلالان در اقتصاد ایران در حال تقویت شدن است و امروز دلالان در حال سیاست گذاری در اقتصاد کشور هستند و بازارها را با تغییر جهت روبرو می کنند بطوریکه بازار ارز به عنوان یک نمونه در برابر قدرت دلالان با توقف در روند کاهشی روبرو شده و این در حالی است که هیچ مولفه قدرتمند بنیادین برای افزایش قیمت وجود ندارد.

کارشناسان می گویند بسیاری از بازارها امروز درگیر دلالی هستند و متاسفانه دلالی از بازارهای مالی به بازارهای کالایی نفوذ کرده است و دیگر حتی بازارهای شبه مالی همچون خودرو و مسکن نیستند که با این چالش روبرو شده اند بلکه بازارهایی مانند روغن نباتی و کالاهای اساسی نیز درگیر تصمیمات دلالان هستند.

به عنوان یک نمونه پس از اعلام نتایج انتخابات آمریکا، علیرغم انتظار همه برای سبز شدن بازار سهام، به سبب ورود و نقش دلالان با ایجاد ترس در این بازار شرایط به گونه ای پیش رفت که پول از بازار سرمایه خارج شده و به سمت بازار ارز حرکت کرد و به همین دلیل بازار ارز با افت بیسابقه ای که انتظار می رفت روبرو نشد. حتی دلالان با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی تلاش کرده اند تا شایعاتی را برای کنترل بازار پخش کنند و نمونه این شایعات را هم در بازار سهام و هم ارز و هم خودرو مشاهده کردیم که بعد از انتخابات منتشر شد.

این شایعات بر این موضوع تاکید داشت که انتخاب بایدن تاثیری روی اقتصاد ایران ندارد و در نتیجه بورس به جای استفاده از فرصت به وجود آمده با ریزش روبرو شد و ارز به جای آن که کاهش چشمگیری را تجربه کند در کانال های متعدد با مقاومت شدید و قوی روبرو شد و بازار خودرو نیز قفل شد.

به عقیده کارشناسان اقتصادی متاسفانه تحریم ها از یک سو و فضای رانتی از سوی دیگر باعث شده تا اقتصاد ایران با یک طبقه قدرتمند دلالی در کشور روبرو باشد که بسیار قوی عمل کرده است و دولت باید برای کاهش قدرت این گروه فکری اساسی کند در غیر این صرت دیر یا زود تنها چیزی که اقتصاد را هدایت می کند منافع دلالان است نه منافع اقتصادی کشور.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، تعداد کسانی که طی ۱۰سال گذشته بدون هیچ گونه فعالیت مولد در اقتصاد کشور، درآمدهای کلان کسب می‌کنند دو برابر شده و اینک به رقم چهار میلیون و ۷۶۹هزار نفر بالغ می‌شود که این موضوع تحت تاثیر سیاست های غلط دولتی اتفاق افتاده است.

به عنوان مثال وقتی دولت در همه موضوعات با ابزار قیمت گذاری ورود می کند طبیعی است که این بازارها با تلاطم ناشی از ورود دلالان روبرو شوند. وقتی دولت ارز چند نرخی را کنار نمی گذارد طبیعی است که با بازار سیاه روبرو باشیم که نتیجه آن نیز ورود دلالان است. وقتی تخصیص تسهیلات به طبقه مشخصی و با ریسک های بالا صورت می گیرد این منابع در اختیار تنش در بازارهای مختلف قرار می گیرد.

باید گفت حضور دلالان در بازار از حلقه های مازاد زنجیره تولید ، عرضه و تقاضا نشأت  می‌گیرد که برای حذف آن‌ها باید مسیرعرضه کوتاه تر شود. همیشه کمبود عرضه و افزایش تقاضا با رشد قیمت همراه است بنابراین تا زمانی که مواد اولیه بطور صحیحی عرضه نشود، افزایش قیمت و گرانی را شاهد خواهیم بود.

به عبارتی حلقه‌ها و زنجیره های عرضه در بازار نقش بسیار مهمی‌ایفا  می‌کنند بطوری‌که اگر یکی از این حلقه‌ها معیوب شود تمام زنجیره عرضه و تقاضا با مشکل مواجه  می‌شود. در بازار کالاهای صنعتی حلقه هایی از زنجیره پیوسته تولید، عرضه و مصرف ناقص است که این امر موجب  می‌شود تا کالای تولیدی با قیمت منطقی به دست مصرف کننده نرسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.