معرفی کتاب چرا ملت ها شکست می خورند؟

کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند در سرا سر جهان توانسته است توجهات زیادی را به خود جلب کند. در ایران نیز متخصصان زیادی به این کتاب توجه نشان داده‌اند و درباره‌‌‌ی آن نقدها و نظرات مختلفی منتشر شده است. «علی رضا قلی» نویسنده‌ی کتاب «جامعه شناسی نخبه کشی» در جلسه‌ی نقد کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند گفته است: «کتاب چرا ملت‌ه شکست م‌خورند با مفروضات مشخصی پیش نرفته است و نقطه ضعفی دارد که جغرافیا را نادیده می‌گیرد و به فرهنگ تاریخی نگاه نمی‌کند.»

«بیل گیتس» میلیارد معروف آمریکایی نیز نقدها و نظراتش را درباره‌ی چرا ملت‌ها شکست می‌خورند منتشر کرده است. در بخشی از نقد مالک اپل بر این کتاب آمده است: «من تحليل نويسندگان را مبهم و ساده يافتم. فراتر از نهادهاي سياسي و اقتصادي فراگير در مقابل استخراجي. آنها علي‌رغم وجود تاريخ و منطقه، كليه عوامل موثر ديگر را ناديده گرفته‌اند. عبارت‌ها و مفاهيم اصلي واقعا تعريف نشده‌اند و آنها هرگز توضيح نمي‌دهند كه چگونه يك كشور مي‌تواند به سمتي حركت كند كه نهادهاي فراگيرتري داشته باشد.»

جوایز و افتخارات کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟
کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند جوایزی را هم از آن خود کرده است. سال 2012 این کتاب در لیست نامزد‌های جایزه‌ی کتاب اقتصادی سال «فایننشیال تایمز و مک کینزی» قرار گرفت و توانست جایزه‌ی کتاب سیاسی «پدی پاور و سیاست کلی» را به دست آورد.

همچنین چرا ملت‌ها شکست می‌خورند توانسته است جوایز «لیونل گلبر» و «آرتور راس» را در سال 2013 از آن خود کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.