معرفی کتاب چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد

چگونه دولت‌ها می‌توانند بدون داشتن درآمد خرج کنند؟
به چه دلیل برخی کشورها ثروتمند و برخی فقیرند؟
راه درمان رکود اقتصادی چیست؟ پس‌انداز بیش‌تر یا مصرف بیش‌تر؟
علل به‌وجود آمدن تورم چیست؟
به چه دلیل گرفتن ماهی با دستان خالی تا این حد مشکل است؟

کتاب چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد با استفاده از تصاویر کارتونی، طنز و داستان، مفاهیم پیچیده‌ی مربوط به رشد اقتصادی و نظام پولی را شرح می‌دهد. نویسندگان کتاب، پیتر شف و آندرو شف مبانی رشد اقتصادی، موارد استفاده از سرمایه، ماهیت ویرانگر وام‌های مصرفی، علل تورم، اهمیت تجارت خارجی، پس‌انداز، ریسک و بسیاری از مهم‌ترین اصول علم اقتصاد را شرح می‌دهند. داستان کتاب ممکن است ساده و سطحی به‌نظر برسد ولی شما را به یک درک عمیق از چگونگی رشد اقتصاد و دلایل فروپاشی آن می‌رساند.

خیلی از ما شاید هنوز درک درستی از دلایل تورم و نوسان نرخ ارز نداشته باشیم. خیلی از کتاب‌های اقتصاد هم که اکثرا منبع درسی‌اند هم حجیم‌اند هم خواندن‌شان پیش زمینه می‌خواهد. اما کتابی که قصد داریم معرفی کنیم سعی کرده با طرح یک داستان خیالی مفاهیم اقتصادی را شرح دهد. طرح‌های کاریکاتوری هم شیوه‌ی دیگر کتاب برای شرح آسان مفاهیم اقتصادی است. داستان این است که سه نفر در جزیره‌ی متروکی هستند و هر کدام روزی یک ماهی می‌گیرند و می‌خورند. روزی یکی از آن‌ها ریسک می‌کند و به جای صید ماهی وقتش را صرف اختراع تور برای ماهیگیری می‌کند.

اگر موفق نشود ممکن است از گرسنگی بمیرد. اما موفق می‌شود و حتی می‌تواند بیش از یک ماهی صید کند و این جاست که دو نفر دیگر از او می‌خواهند تور را به آن‌ها هم بدهد که این منجر به ماجراهایی منتهی به وام دادن و… می‌شود. داستان کتاب ممکن است ساده و سطحی به‌نظر برسد ولی شما را به یک درک عمیق از رشد اقتصاد و دلایل فروپاشی آن می‌رساند. با همین داستان و کاریکاتورهایش می‌توان با پاسخ یا پاسخ‌هایی برای سوالاتی از این قبیل آشنا شوید: چگونه دولت‌ها می‌توانند بدون داشتن درآمد خرج کنند؟ به چه دلیل برخی کشورها ثروتمند و برخی فقیرند؟ راه درمان رکود اقتصادی چیست؟ پس‌انداز بیش‌تر یا مصرف بیش‌تر؟ علل به‌وجود آمدن تورم چیست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.